а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

река

мн. реки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 238
1. Голем тек на вода.
Англиски: river Албански: lumë
Употреба: Географија
Примери:
Дошле до една бистра река.
на брегот на реката
мостот преку реката
нагоре по реката
надолу по реката
покрај реката
пловна река
2. Големо количество од нешто што тече.
Англиски: river Албански: lumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Реки (од) солзи, пот, крв.
3. Поток од нешто што се движи.
Англиски: stream Албански: lumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Реки (од) луѓе, народ.
Изведенки
1. рекичка ж.
мн. рекички
дем.
2. рекиче ср.
мн. рекичиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи