а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекапитулација

мн. рекапитулации
Вид збор: Именка, женски род
1. Концизно повторување на суштествените делови на нешто прочитано или кажано.
Англиски: recapitulation Албански: rekapitulim
2. Проверка на трговски книги и сметки.
Англиски: audit Албански: revizion
Употреба: Економија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи