а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рекапитулар

мн. рекапитулари
Вид збор: Именка, машки род
Проверка, краток преглед на сметки и на сметководствени книги.
Англиски: revision
Употреба: Економија
Примери:
Рекапитулар на завршниот финансиски извештај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи