а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реинкарнира

(се) реинкарнираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Доживее, доживува реинкарнација.
Англиски: reincarnate
Употреба: Религија
Примери:
Нејзината душа се реинкарнира и завлегува во повисок стадиум на развој.
Изведенки
реинкарнирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи