а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реинкарнација

реинкарнацијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Според Будизмот - повторно раѓање на душата во ново тело.
Англиски: reincarnation
Употреба: Религија
2. Преродба, општо и целосно заживување на нешто што почнало да се губи.
Англиски: reincarnation
Употреба: Преносно значење
Примери:
реинкарнација на народната музика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи