а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реинвестира

реинвестираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Повторно инвестира во нешто.
Англиски: reinvest
Употреба: Економија
Примери:
Определба на странските компании да си ја носат и реинвестираат дома добивката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи