а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реизбира

реизбираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Избере, избира повторно.
Англиски: re-elect
Употреба: Политика
Примери:
Го реизбраа за претседател.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи