а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рез

мн. резови
Вид збор: Именка, машки род
1. Сечило на нож, сабја и сл.
Англиски: edge Албански: presë, teh
Примери:
Резот на ножот.
2. пресек
Англиски: cut Албански: prerje
Примери:
Резот ти е многу голем.
(прен.) Царски рез.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи