а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резултира

резултираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Настанува како последица од нешто, следува, води потекло.
Англиски: result
Примери:
Да се испита од каде резултираат тие појави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи