а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резултат

мн. резултати
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 728
1. Конечен биланс на некакви дејства, појави, развиток; показател на нешто.
Англиски: result Албански: rezultat
Примери:
Сите беа задоволни од резултатот на акцијата.
Постигнати се добри резултати.
Денеска ќе ни ги соопштат резултатите.
без резултат
2. Исход на спортски натпревар.
Англиски: score Албански: shënoj
Употреба: Спорт
Примери:
нерешен резултат
Изрази
(прен.) Во (како) резултат на (од)...