а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резултатив

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Начин на изразување видска опозиција кај дејствата, кај глаголите; категорија на глаголот.
Англиски: resultative
Употреба: Граматика
Примери:
посесивен резултатив
девербативен резултатив
Има-конструкциите во македонскиот јазик претставуваат посесивен резултатив.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи