а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резултативен

резултативниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на резултатив.
Англиски: resultative
Употреба: Граматика
Примери:
резултативен аорист
резултативен вид
Употреба на перфектот со резултативно значење.
Изведенки
резултативност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи