а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резултатен

резултатна
Вид збор: Придавка
Кој дава резултат, обично позитивен.
Англиски: positive
Примери:
Резултатна дејност.
Резултатна посета.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи