а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резон

(едн.) резонот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11825
Разумна основа за извршување некакво дејство.
Англиски: reason
Примери:
Нема резон да се убедуваме.
интелектуален резон