а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резонира

резонираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14747
1. размислува, расудува, заклучува
Англиски: reason Албански: rezonoj
Примери:
Што му можеш, тој така резонира.
2. умува, мудрува
Англиски: wisenheimer Албански: rezonoj
Употреба: Преносно значење
3. Трепери, одекнува на иста фреквенција.
Англиски: resonate
Употреба: Физика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК