а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резонер

мн. резонери
Вид збор: Именка, машки род
1. Човек што сака да води долги дискусии со поучен карактер.
Албански: rezonues
2. Во литературата - лице во драма преку кое авторот ги искажува своите погледи.
Албански: rezonues
Употреба: Литература