а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резонатор

мн. резонатори
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 30916
Во физиката и техниката направа што произведува звуци со определена височина и ги засилува.
Англиски: resonator Албански: rezonator
Употреба: Физика