а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резонантен

резонантни
Вид збор: Придавка
Што има длабок, јасен звук и одекнува; што има добра резонанција.
Англиски: resonant Албански: rezonant
Употреба: Физика
Примери:
Резонантно тело.
Изведенки
1. резонантно прил.
2. резонантност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК