а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резонанс

резонансот
Вид збор: Именка, машки род
1. Во физиката - пораст на интензивноста на треперењето на едно тело под влијание на надворешно воздејство.
Англиски: resonance Албански: rezonancë
Употреба: Физика
2. Способност на некои простории да ја зголемуваат силата и траењето на звукот.
Англиски: resonance Албански: rezonancë
Употреба: Архитектура и градба
3. одзвук, одглас
Англиски: acoustics Албански: jehonë, eho
Употреба: Преносно значење
Примери:
Салата има добар резонанс.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи