а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резолуција

мн. резолуции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16381
1. Заклучок на состанок, конгрес, собрание и сл.
Англиски: resolution Албански: rezolutë
Употреба: Административен термин , Дипломатија
Примери:
протестна резолуција
2. Решение на одговорно лице во врска со некој службен акт.
Англиски: decision Албански: vendim
Примери:
резолуција за наредните задачи
3. Квалитет на сликата, острина на слика.
Англиски: resolution Албански: rezolucion
Употреба: Информатика
Примери:
дисплеј со резолуција 1196 x 720 пиксели
екран со висока резолуција
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК