а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резница

мн. резници
Вид збор: Именка, женски род
1. Отсечен дел од растение што се става во вода или во земја да ожили.
Употреба: Земјоделство
Примери:
ожилување резници
2. Ожилен дел од растение.
Употреба: Ботаника
Примери:
размножување со резници
3. Дел од ластарот на виновата лоза пресечен на 2-3 окца.
Употреба: Земјоделство
Примери:
првокласни резници
вкоренети резници
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК