а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резне

резнат; резни, резнаа, резнал, (ќе) резнеше, (ќе) резнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32573
1. Пресече тенко парче.
Англиски: cut
Примери:
Тој резна малку од кашкавалот за да го проба.
2. Пресече, направи тенок рез на нешто.
Англиски: cut
Примери:
Ја резна хартијата во средината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК