а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резлив

резливиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 51559
1. За сечило - што сече добро.
Англиски: sharp Албански: i mprehtë
Примери:
резлив (остар) нож
2. За пијалак - што реже.
Англиски: sparkling Албански: pije me gaz
Употреба: Гастрономија
Примери:
резливо вино
3. За звук - што е продорен, пронизлив.
Англиски: strident Албански: kërcitës
Примери:
резлив глас
4. За ветер, воздух - што сече, штипе.
Англиски: biting Албански: pickues
Примери:
резлив воздух