а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резистенција

(едн.) резистенцијата
Вид збор: Именка, женски род
отпор, противење, спротивставување
Англиски: resistance
Примери:
Пасивна резистенција.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи