а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резимира

резимираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 14555
Направи, прави резиме на нешто.
Англиски: summarize
Примери:
Го резимира кратко неговото излагање.