а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резиме

мн. резимеа
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14907
1. Кратка, концизна содржина на статија, реферат и сл.
Англиски: summary
Примери:
Направи резиме на говорот.
2. Кратка биографија во табеларна форма.
Англиски: résumé
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК