а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резил

Вид збор: Придавка
посрамотен
Англиски: ashamed Турски: rezil
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Направи (стори) резил.
Изрази
(посл.) Денеска везир, утре резил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи