а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резили

резилат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 24960
1. Прави некого за резил, срамоти.
Англиски: shame Албански: reziloj, turpëroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Немој да го резилиш, зашто ќе те истепа.
2. (се резили) Се прави за резил, се срамоти.
Албански: rezilohem, turpërohem
Употреба: Разговорно
Примери:
До кога ќе се резили тој човек.