а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резиденција

мн. резиденции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6299
Место на постојан престој на глава на држава или влада, а исто така и на лица што заземаат висока управна положба.
Англиски: residence
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
резиденцијата на амбасадорот
резиденција на Претседателот на републиката
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК