а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резидент

мн. резиденти
Вид збор: Именка, машки род
1. Дипломатски претставник по ранг понизок од пратеник.
Англиски: resident Албански: rezident
Употреба: Дипломатија
2. Граѓанин на некоја земја што живее постојано во друга држава.
Англиски: resident Албански: rezident
3. Таен претставник на разузнавачката служба во определен реон на странска држава.
Албански: rezident, spiun
Изведенки
резидентен прид.
резидентниот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи