а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резидба

мн. резидби
Вид збор: Именка, женски род
Процес и време на режење во овоштарството.
Англиски: pruning
Употреба: Земјоделство
Примери:
систем на резидба
остра резидба на овошката
FlexiMac
 менување на македонски глаголи