а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резигнира

резигнираат; резигнирал; резигнирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
1. Се откажува заради разочараност, губење надеж итн.
Англиски: resign Албански: rezignoj
Примери:
После сите неуспеси тој резигнираше и не се појави во јавноста.
2. Се повлече од некаква дејност или активност; се одрече, се откаже.
Англиски: resign Албански: rezignoj, tërhiqem