а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резигниран

разигнирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 24135
разочаран
Англиски: resigned
Употреба: Разговорно
Изведенки
1. резигнирано прил.
Пример: Тажно е кога луѓето постојано се тужат меѓу себе“, резигнирано констатира деновиве еден судија.
2. резигнираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК