а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резигнација

(едн.) резигнацијата
Вид збор: Именка, женски род
Препуштање, предавање на судбината, помирување со нешто.
Англиски: resignation
Примери:
Беше обземен од некоја долготрајна резигнација.
Полн со резигнација кон животот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи