а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резигнантен

резигнантниот
Вид збор: Придавка
безволен, рамнодушен, помирувачки
Англиски: resignedly
Примери:
резигнантна насмевка
резигнантно однесување
Изведенки
1. резигнантно прил.
Пример: Зборуваше резигнантно.
2. резигнантност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи