а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резец

мн. ресци
Вид збор: Именка, машки род
1. резач
Англиски: cutter Албански: prestar
2. преден заб
Англиски: incisor Албански: prerës
Употреба: Анатомија , Медицина
FlexiMac
 менување на македонски глаголи