а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резервен

резервни
Вид збор: Придавка
Ранг: 9507
1. Кој се употребува само во случај на неопходност.
Англиски: spare
Примери:
Резервни делови.
Резервна гума.
Резервен капитал.
Резервен фонд.
2. Кој се наоѓа во резерва.
Англиски: reserve
Употреба: Воен термин , Преносно значење
Примери:
Резервна воена единица.
Резервен офицер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК