а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резервација

мн. резервации
Вид збор: Именка, женски род
1. Задржување на правото на нешто.
Англиски: reservation Албански: rezervim
2. Осигурување на некое право однапред.
Англиски: reservation Албански: rezervim
Употреба: Туризам
Примери:
Резервација на соби во хотелите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи