а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резерват

мн. резервати
Вид збор: Именка, машки род
Територија чии природни богатства се наоѓаат под особена заштита на државата.
Англиски: reservation
Примери:
Ловен резерват.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи