а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резеда

мн. резеди
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид мирисливо пролетно цвеќе.
Латински: Reseda luteola Англиски: dyer's weed Албански: rezedë, lule aromatike
Употреба: Ботаника
Примери:
Убаво мирисаат резедите.
2. бледозелена боја
Англиски: reseda green Албански: gjelbër e zbehtë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи