а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резба

мн. резби
Вид збор: Именка, женски род
1. Режење на уметнички фигури, обично на дрво.
Англиски: woodcarving Албански: drugdhendje
Примери:
Стариот мајстор си го поминуваше времето во резба.
2. Уметнички украс, обично на дрво.
Албански: gdhendje
Примери:
Красна резба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи