а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резбарство

(едн.) резбарството
Вид збор: Именка, среден род
Уметност или вештина на изработка на уметнички фигури по пат на режење, обично на дрво.
Англиски: woodcarving
Примери:
Резбарството порано било многу развиено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи