а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резбан

резбаниот
Вид збор: Придавка
Што е украсен со резба, што е резултат од резбање.
Англиски: carved
Примери:
резбан ковчег
резбан иконостас
FlexiMac
 менување на македонски глаголи