а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резач

мн. резачи
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што реже лозја, овошки и др.
Албански: prestar, krasitës
Употреба: Земјоделство
2. Алат за режење.
Албански: prerëse
Употреба: Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи