а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резанка

мн. резанки
Вид збор: Именка, женски род
1. парче од нешто (обично од лубеница, диња)
Англиски: slice Албански: rriskë, dilim
Примери:
една резанка лубеница
2. (обично мн.) Сосем тенко изрежано тесто кое се користи за супи, чорби или како прилог кон јадење.
Англиски: pasta Албански: rriskë
Употреба: Гастрономија
Примери:
супа со резанки
варени резанки
Изведенки
резанче ср.
мн. резанчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи