а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

режовит

режовити
Вид збор: Придавка
За пијалак - што реже.
Англиски: sparkling Албански: pres, grij
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ако има слатка вечера и некое винце режовито.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи