а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

режија

режијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12199
1. Дејноста на режисер.
Англиски: directing Француски: régie Албански: regji, udhëheqje
Употреба: Сцена
Примери:
Режијата на филмот му беше доверена нему.
2. Раководство на поставувањето на сцена на некоја драма, опера или филм.
Англиски: director Албански: regji
Употреба: Сцена
3. Трошоците околу водењето на некоја стопанска работа.
Англиски: expenses Албански: regjia
Употреба: Економија