а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реекспорт

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Извоз на увезена стока за да се изврши нејзина доработка или за времена употреба.
Англиски: reexport
Примери:
Новиот начин на реекспорт ќе се применува од април 2007 г.
(прен.) Тој се обидол со реекспорт да си ги наполни џебовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК