а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

реекспорт

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Извоз на увезена стока за да се изврши нејзина доработка или за времена употреба.
Англиски: reexport
Примери:
Новиот начин на реекспорт ќе се применува од април 2007 г.
(прен.) Тој се обидол со реекспорт да си ги наполни џебовите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи