а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редуциран

редуцираниот
Вид збор: Придавка
1. намален, смален
Англиски: reduced
Примери:
редуцирана плата
редуциран материјал
редуцирана изведба
2. Во лингвистиката - кој се јавува како резултат од редукцијата.
Англиски: reduced
Употреба: Лингвистика
Примери:
редуцирани гласови
редуцирани вокали
редуциран текст
Изведенки
1. редуцирано прил.
Пример: Работи редуцирано.
2. редуцираност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи